PWSZ pomaga w nauce gimnazjalistom i maturzystom

2013-12-03 21:17:30 | Opole

„Nyski Uniwersytet Gimnazjalisty” oraz „Nyska Akademia Maturzysty” to nazwy nowych projektów, których realizację rozpoczęła 1 grudnia 2013 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Ich celem jest przede wszystkim zwiększenie motywacji oraz zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi i nauką języków obcych. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest działające przy Uczelni Biuro Projektów i Programów.

Projekt „Nyski Uniwersytet Gimnazjalisty” powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rozszerzenia oferty edukacyjnej zmierzającej do rozwoju tzw. kompetencji kluczowych, czyli tych, które są potrzebne do samorealizacji i rozwoju osobistego. Oferta kierowana jest do wybranych uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu nyskiego. Wzbudzenie zainteresowania oraz podniesie umiejętności wybranej grupy gimnazjalistów, w zakresie kompetencji kluczowych, ma na celu zwiększenie motywacji oraz zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi. W konsekwencji powinno przełożyć się to także na wybór przez uczestników projektu dalszego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach o profilu technicznym. Obecnie młodzi ludzie chętniej wybierają kierunki humanistyczne, podczas gdy kierunki techniczne cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Tym samym realizacja projektu będzie miała rzeczywisty wpływ na zmianę tego trendu.

Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie w postaci dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, ze szczególnym uwzględnieniem:
• języka obcego (j. angielski, j. niemiecki),
• nauk przyrodniczo-matematycznych (matematyka, chemia, biologia, fizyka),
• przedsiębiorczości,
• doradztwa zawodowego wraz z informacją o korzyściach płynących z wyboru danej ścieżki zawodowej oraz możliwościach dalszego kształcenia w kontekście uwarunkowań regionalnego rynku pracy.
 
W ramach projektu, w okresie od grudnia 2013 do maja 2014 roku, czterdziestu ośmiu uczniów, w podziale na grupy, raz w miesiącu w soboty uczęszczać będzie na zajęcia o charakterze laboratoryjnym. Ponadto, dwa razy w miesiącu w soboty, będą także odbywać się zajęcia z matematyki, chemii, fizyki, biologii, j. niemieckiego, j. angielskiego oraz z przedsiębiorczości. Łącznie odbędzie się 18 godzin lekcyjnych z każdego przedmiotu na grupę, czyli 126 godzin zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych ze wszystkich przedmiotów.

Co ważne, każdy uczeń odbędzie indywidualne spotkanie z pedagogiem szkolnym – doradcą zawodowym, który udzieli mu informacji dotyczących korzyści płynących z wyboru danej ścieżki edukacyjnej w kontekście lokalnego rynku pracy.

Zgodnie z założeniami projekt „Nyski Uniwersytet Gimnazjalisty” bezpośrednio wpłynie na zwiększenie zainteresowania oraz rozwijanie umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych uczniów natomiast pośrednio na lokalny rozwój gospodarczy, gdyż zwiększenie zainteresowania i umiejętności spowoduje dalsze kształcenie uczniów na kierunkach technicznych co z kolei wzbogaci region o kolejnych specjalistów szkół technicznych.

Projekt „Nyska Akademia Maturzysty” kierowany jest  do  czterdziestu ośmiu uczniów klas maturalnych I i II Liceum Ogólnokształcącego w Nysie. Ma on na celu zwiększenie zainteresowania oraz rozwijanie umiejętności uczniów klas maturalnych w zakresie kompetencji kluczowych z takich przedmiotów jak: matematyka i język angielski oraz biologia i chemia. Przedmioty te stanowią kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki, opartej na wiedzy.

Projekt realizowany będzie w okresie od 1.12.2013 do 31.05.2014 roku na obszarze powiatu nyskiego. Zajęcia  przygotowujące do matury, z wykorzystaniem m.in. tablic interaktywnych, będą odbywały się w salach ćwiczeniowych i wykładowych PWSZ w Nysie. Maturzyści jeden raz w tygodniu, w podziale na grupy, uczestniczyć będą w zajęciach z matematyki, j. angielskiego, biologii oraz chemii. Łącznie będą to 63 godziny zajęć lekcyjnych z każdego przedmiotu, czyli 252 godziny zajęć w całym projekcie.    

Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymają indywidualne porady edukacyjno-zawodowe oraz informacje o korzyściach płynących z wyboru danej ścieżki zawodowej, a także możliwościach dalszego kształcenia w kontekście uwarunkowań regionalnego rynku pracy.

Zgodnie z założeniami realizacja projektu „Nyska Akademia Maturzysty” przyczyni się do wzrostu zainteresowania i rozwoju umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych wśród maturzystów. Pośrednio realizacja projektu wpłynie także na lokalny rozwój gospodarczy, gdyż zwiększenie zainteresowania i umiejętności przyczyni się do dalszego kształcenia uczniów na kierunkach technicznych, co z kolei wzbogaci region o kolejnych specjalistów.  

Dodajmy, że projekty „Nyski Uniwersytet Gimnazjalisty” oraz  „Nyska Akademia Maturzysty” zakładają także wdrożenie programu i narzędzi efektywnego zarządzania placówką oświatową.

Projekty realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  - działanie 9.1.2.

ip

Słowa kluczowe: pwsz w nysie nyski uniwersytet gimnazjalny nyska akademia maturzysty pomoc w nauce

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane