Wiadomości - Z życia Uczelni

Sukces naukowy Instytutu Architektury i Urbanistyki

2014-09-03 10:26:00 | Opole

W dniu 8 lipca 2014 roku decyzją Rady Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr inż. Tomasz Malczyk z Instytutu Architektury i Urbanistyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Dr hab. inż. Tomasz Malczyk, profesor nadzwyczajny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, jest pierwszym reprezentantem tzw. własnej kadry naukowo-dydaktycznej nyskiej uczelni, który uzyskał stopień naukowy. Stanowi to szczególne wyróżnienie, ponieważ awans uzyskany został wg nowych procedur habilitacyjnych i nadany przez najwyżej notowaną politechnikę w Polsce.

Jest to ważny moment dla PWSZ w Nysie, ponieważ wskazuje na systematyczny rozwój nyskiej uczelni, podnoszenie jej wartości i znaczenia naukowego na forum międzynarodowym, krajowym, wojewódzkim i regionalnym. Jest to także prestiż nie tylko dla samej PWSZ w Nysie, ale przede wszystkim dla Instytutu Architektury i Urbanistyki, w którym od początku istnienia uczelni pracuje dr hab. inż. Tomasz Malczyk. Uzyskany stopień to także wymierne świadectwo podnoszenia jakości nauczania studentów na kierunku Architektura (w aspekcie dydaktycznym i praktycznym), a także tworzenia nowych możliwości rozwoju tzw. własnej kadry naukowo-dydaktycznej Instytutu Architektury i Urbanistyki w PWSZ w Nysie.

Monografia habilitacyjna, dorobek naukowy, dydaktyczny, organizacyjny i zawodowy dr. hab. inż. Tomasza Malczyka, zostały wysoko ocenione przez recenzentów oraz Komisję Habilitacyjną powołaną przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów w Warszawie. Recenzenci i członkowie komisji reprezentowali: Politechnikę Warszawską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Politechnikę Poznańską i Politechnikę Łódzką. W swoich recenzjach wskazali przede wszystkim na szereg aspektów rozwoju naukowego odnosząc je m.in. do:

a) monografii – podkreślono jej użyteczność i możliwość zastosowania wyników w praktyce, dobry poziom merytoryczny, metodologiczny i formalny, walory nowości i wniesienie istotnych wartości do dyscypliny architektura i urbanistyka. Jednocześnie stwierdzono, że mogą zmienić sposób postrzegania i oddziaływania farm wiatrowych na otoczenie. Wskazano na dobre rozeznanie autora w prezentowanych dziedzinach wiedzy i znakomite wpisanie się w istotny obecnie nurt badań naukowych. Praca jest istotną pozycją dotyczącą ochrony i kształtowania krajobrazu. Dodatkowo podkreślono także bogaty i dobrze dobrany autorski materiał ilustracyjny oraz bardzo dobry język i styl pracy, czytelność i jasność wypowiedzi,

b) dorobku naukowego – uznano, że jest znaczny, wartościowy i przynoszący praktyczne efekty, co wskazuje na posiadanie kwalifikacji do samodzielnej pracy naukowo-badawczej,

c) dorobku dydaktycznego, organizacyjnego i popularyzatorskiego -  dorobek oceniono wysoko i wskazano, że z nadmiarem spełnia wymagania stawiane habilitantom, ponieważ w sposób ponadprzeciętny spełnia kryteria oceny osiągnięć określonych w Rozporządzeniu Ministra MNiSzW,

d) dorobku zawodowego – uznano, że działalność zawodowa jest różnorodna i ma bezpośredni wpływ na działalność naukowo-badawczą, jak i na działalność dydaktyczną, co jest bardzo wartościową cechą dorobku.   

W podsumowaniu jednoznacznie stwierdzono, że osiągnięcia naukowe dr. hab. inż. Tomasza Malczyka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, wnoszą znaczny wkład w rozwój dziedziny nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka.

Dr hab. inż. Tomasz Malczyk jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji w zakresie budownictwa i kształtowania środowiska oraz Politechniki Wrocławskiej Wydziału Architektury w zakresie architektury krajobrazu. Jego obszarem badawczym jest architektura krajobrazu i kształtowanie środowiska, szczególnie w aspekcie antropopresji ekoenergetycznej w krajobrazie.    

Dodatkowo specjalizuje się w zarządzaniu wiedzą w wymiarze interdyscyplinarnym i metodach promocji nauki. Od 2001 roku zatrudniony w Instytucie Architektury w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Od 2005 roku jest prorektorem do spraw ogólnych w PWSZ w Nysie. Autor kilkudziesięciu prac o charakterze naukowym, w tym monografii wydanych w języku polskim i angielskim oraz prac dydaktycznych i popularnonaukowych. Inicjator i redaktor naczelny czasopism: ALMA MATER i Magazynu Popularnonaukowego INGENIUM, a także monografii poglądowych wydawanych w ramach dwóch serii wydawniczych: „Zarządzanie wiedzą w regionie” i „Wiedza drogą do sukcesu”. Pomysłodawca i główny realizator Nyskiego Festiwalu Nauki, Festiwalowych Konferencji Popularnonaukowych i programów edukacyjnych.

Należy m.in. do Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, Międzynarodowego Stowarzyszenia EUSEA (European Science Events Association), Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl” - przedstawiciela European Union of Science Journalists' Associations – EUSJA.

Za osiągnięcia naukowe, organizacyjne i popularyzujące naukę został nagrodzony, wyróżniony i odznaczony m.in. przez: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej, Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły  Zawodowej w Nysie, Prezesa Polskiej Agencji Prasowej, Marszałka Województwa Opolskiego, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę (przedstawiciela International Society for Education through Art – InSEA (afiliacja UNESCO), Polski Związek Inżynierów i Techników  Budownictwa we Wrocławiu.

ip

Słowa kluczowe: pwsz w nysie państwowa wyższa szkoła zawodowa dr inż tomasz malczyk habilitacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik uczcił setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Utwór "O ziemio polska" głosami studentów politechnik z całej Polski.

Fizjoterapia
Czym warto kierować się przy wyborze przyszłej Uczelni?

Sprawdź, datę zakończenia rekrutacja na uczelni!

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne