Premiery - Teatr

"Odyseja" w Teatrze Kochanowskiego

2009-11-13 11:37:52 | Opole
 "Odyseja" Homera to jeden z najstarszych tekstów kultury obszaru europejskiego. Niemal zjedzony przez robaki. Tak klasyczny, że nikt nie sięga po niego w poszukiwaniu estetycznych przeżyć czy treści poznawczych, ale też jej watki nie są obce nikomu, kto zna mowę i pismo. Ta matryca wszelkich powieści, prababka współczesnej narracji, sama przed sobą stawia problem opowiadania, zapętlając się w nieskończoności i chowając swoją zawartość w kolejnych szkatułkach. 15 listopada Teatr Kochanowskiego premierowo pokaże swoją wersję antycznego tekstu.

Nie mamy pewności kto i jak napisał "Odyseję". Znamy tylko relacje z drugiej ręki. Widzieliśmy zrekonstruowane miasta antyku, to symulakrum, projekcja z kartonu naszej fantazji o starożytności. Jak eksplorować to wysypisko treści? Kiedy aojdowie tamtych czasów recytowali pieśni o Telemachu i Odyseuszu byli wolni od kanonicznej wersji. Dostosowywali kształt epopei do potrzeby chwili tak, by film akcji w głowach słuchaczy docierał głębiej, dotykał, szarpał. Opukujemy więc skamielinę, słuchamy gdzie rezonuje. Przepisujemy jej poezję. Szukamy punktów budzących w nas trwogę, litość i śmiech.

Opowiadamy o młodym chłopaku, który całe swoje życie wychowywał się bez ojca, a przez lata karmiono go hormonami jego wzrostu, wielkości i niezliczonych legend. (W chwili gdy go ujrzycie zacznie szukać w sobie głosu, który mu powie kim jest.) O kobiecie, która szyje i drze swoją rozpacz w wiecznym powtórzeniu niekończącego się oczekiwania. O mężczyźnie, który opowiada o podróży, której nie ma, która nigdy się nie odbyła. A jeśli już, to gdzieś wewnątrz. O odysei, która JEST życiem. O przedstawieniu, które mówi: tak, Odyseja Homera to jeden z najstarszych tekstów kultury.

Homer
ODYSEJA

Adaptacja, reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, wideo – Krzysztof Garbaczewski
Ruch sceniczny - Mikołaj Mikołajczyk
Adaptacja i dramaturgia – Marcin Cecko
Kostiumy – Anna Maria Karczmarska
Reżyseria światła – Wojciech Puś

Obsada:
Zofia Bielewicz, Aleksandra Cwen, Grażyna Misiorowska, Mirosław Bednarek, Jacek Dzisiewicz, Andrzej Jakubczyk, Waldemar Kotas, Leszek Malec, Paweł Smagała, Przemysław Czernik
Słowa kluczowe: odyseja, premiera, teatr kochanowskiego, opole, teatr, premiera, spektakle, repertuar, homer
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: nie idzcie na to [0]
    Odpowiedź na: nie idzcie na to
    M.
    2012-02-24 07:02:00
    Coś strasznego, nigdy nie widziałam niczego gorszego. To nie sztuka, to jakieś nieporozumienie. Nie wytrzymałam nawet do przerwy- tego nie dało się oglądać. A spać w teatrze wstyd
  • mimo wszystko było ciekawie [0]
    zizi
    2009-11-16 02:19:03
    Być może ewidentne techniczne niedociągnięcia, powodujące dyskomfort odbioru, były artystycznym zamysłem reżysera. Kilkadziesiąt minut świecenia reflektorem po oczach widzów, do komfortu wszak nie należało. Dźwięk, raz zbyt głośny, za chwilę ledwie słyszalny, podparty niespecjalną dykcją niektórych aktorów, spowodował niezrozumiałość części przedstawienia. Mówili do mikrofonu, aby za chwilę mruczeć coś pod nosem. Taka konwencja widocznie. Garażowa scenografia z wanną też nie była zachwycająca, ale przynajmniej widzowie obejrzeć mogli teatralną kurtynę przeciwpożarową, co nieczęsto się zdarza. Nieco znudzony myślałem, jak fajnie ma aktor - muzyk po lewej. Siedzi, pali, czasem coś zje i popiszczy na swoim dziwnym instrumencie, wychodzi, wraca, a kasa leci! Pozostało też wspomnienie, że Baśka miała fajny biust, chociaż nie wiem po co go pokazywała i czy miała na imię Baśka. Telebimy, kasety i kamery wideo, infrared, telewizory lcd, wanny, lustra, piaskownica, stary dywan, rozebrane aktorki i aktorzy oraz fragmenty Odysei Homera. Jeśli chcecie zobaczyć - polecam, bo pomimo technicznych niedociągnieć to dosyć ciekawa kombinacja.
  • ...nie tego oczekiwaliśmy [0]
    rozczarowana
    2009-11-16 01:49:50
    ...teatr to pokarm dla duszy, tak sie przynajmniej wydawało mnie i mojemu towarzyszowi, ale niestety spektakl ten to sztuka dla sztuki pisane w skrócie "szt." dlaczego? hmmm to przerost formy nad formom...widzowie rozczarowani wyszli ...a może poprostu nie wrócili po przerwie w spektaklu, a ci co pozostali w większości nie czeając na drugie bisowe wyjście aktorów na oklaski postanowili pozostawić za sobom jedynie puste krzesło....szkoda bo to nie wina aktorów którzy próbowali przekazać nam jak najbardziej zjadliwie dla oka "dziwną" wizje rezysera. Szkoda tylko że jak to zwykle na deskach opolskiego teatru bez nagości, seksizmu i seksu sztuka nie może być wystawiona....ale premiera to premiera kwiaty, szapman, wino...szkoda że teatr w takim wydaniu juz przestał być dla widza...
  • nie idzcie na to [1]
    sabine
    2009-11-15 22:07:26
    wlasnie wrocilismy z premiery z ktorej polowa publicznosci wyszla w przerwie.... doslownie ... i wcale sie im nie dziwimy, bo najchetniej bysmy strzelili sobie w leb tylko po to by o niej zapomniec.... bylismy tam w 5 osob i wszyscy mowimy NIE IDZCIE NA TO
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Otworzy się ziemia
Wrocławscy bezdomni na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO]

"Otworzy się ziemia" to spektakl pokazujący demontaż współczesnego człowieka.

Polecamy
KsiąÅźę i krÃłl - spektakl AST Wrocław
"Książę i król" - zobacz studencki spektakl o budowaniu świata i wolności [FOTO]

Przed nami spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego w AST Wrocław.

Polecamy
Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.