Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Dwanaście stacji” to poemat pisany wierszem, w którym Tomasz Różycki przedstawia losy rodziny wyrwanej ze swojej ojczyzny z okolic Lwowa i przesiedlonej na zupełnie im obce tereny Opolszczyzny. Bohaterowi zostaje powierzona misja, w związku z którą musi odwiedzić licznych członków rodziny. Jego wyprawa okazuje się podróżą nie tylko w przestrzeni, lecz także w czasie – powrotem do magicznych miejsc, przedmiotów, smaków i tajemnic dzieciństwa. Za to dzieło Tomasz Różycki otrzymał w 2004 roku Nagrodę Kościelskich. W laudacji napisano: „Poemat ujął jury wspaniałym, pełnym barw i zmysłowych obrazów wizerunkiem życia na Opolszczyźnie. (…). „Dwanaście stacji” to pełen humoru i dystansu, ale także ciepła hymn na cześć prowincji i rodzinnych tradycji. Owe tradycje, domowe rytuały, a też sceny wielkich, groteskowych machii, opisano u Różyckiego językiem heroikomicznego patosu, rodzinnej sagi, klasycystycznego poematu opisowego,literacki styl ocala więc i sakralizuje codzienność – podobnie jak to było w arcydziele Mickiewicza – i decyduje o sukcesie autora.” Przedstawienie na naszej scenie zrealizuje Mikołaj Grabowski,wybitny artysta, dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Kiedy Tomasz Konina zaprosił go do współpracy i zapytał, co chciałby zrobić, Grabowski natychmiast odpowiedział: „Dwanaście stacji”. – Ten piękny tekst szczególnie w Opolu ma swoją silę, bo dotyczy tego miasta i mieszkającej tu od lat 40. generacji przesiedleńców z Kresów – mówi Mikołaj Grabowski. – Generacji, która nie zasymilowała się do końca i żyła tu w pewnej izolacji. Nie chcę stawiać diagnoz społecznych, bo na tym się nie znam, ale z „Dwunastu stacji” płynie niesamowita nostalgia i płacz tego pokolenia, sprowadzonego tu na siłę, które sercem jest gdzieś tam w pustej parafii Gliniany czy Zadwórzu. Cała historia opisuje moment odejścia tej generacji. Młodzi zostali, zasymilowali się, albo wyjechali na Zachód, a starsi nie mogą sobie znaleźć miejsca i udają się z powrotem w podróż prawdziwą lub mentalną. W finale jadą na święto swojej parafii i w pociągu pojawiają się zarówno ci, którzy żyją, jak i ci którzy zmarli. To taki pociąg widmo, który wiezie ich z powrotem w tamte strony. Jadą z radością, ze śpiewem. Jest to metafora losu tego pokolenia, jego odejścia.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Dwanaście stacji.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).
Ostatnio czytane
Strefy kontaktu 2021 laureaci
Rozstrzygnięto 4. Konkurs Dramaturgiczny "Strefy kontaktu"

28 lutego 2021 roku poznaliśmy laureatów, których sztuki zadebiutują na scenie WTW.

Andronicus - Synekdocha - recenzja spektaklu

Zobacz, jak rodzi się okrucieństwo w nowym spektaklu Teatru Pieśń Kozła.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.