zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Dobrowolne praktyki szansą na zawodową przyszłość

wtorek, 27-05-2014 (00:00:00) | komentarze (0)


Instytut Finansów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie uruchomił projekt ponadprogramowych praktyk zawodowych. Mogą z nich skorzystać wszyscy chętni studenci po pierwszym roku studiów. Praktyczna nauka zawodu odbywa się w firmie lub instytucji zaproponowanej przez Uczelnię lub wybranej przez studenta. Chętnych na taką formę praktyk nie brakuje. Już skorzystało z nich 20 żaków.

Pomysłodawcami dobrowolnych praktyk są władze oraz pracownicy Instytutu Finansów PWSZ w Nysie. – Stwierdziliśmy, że praktyki programowe są za krótkie, bowiem trwają zaledwie dwa tygodnie, a student musi je zaliczyć po pierwszym i ponownie po drugim roku studiów. Nam natomiast zależy na tym, żeby praktyka była ciągła. Wtedy wiedzę zdobytą podczas zajęć można od razu zastosować w praktyce – wyjaśnia Danuta Seretna-Sałamaj zastępca dyrektora Instytutu Finansów PWSZ w Nysie.  

Realizując swój pomysł władze Instytutu Finansów nawiązały kontakt z lokalnymi firmami i zaproponowały im współpracę. Odzew był zaskakująco duży. – Zgłosiło się do nas więcej firm i instytucji niż studentów, którzy chcieli wziąć udział w dobrowolnych praktykach. Bardzo nas to ucieszyło, bowiem fakt ten potwierdził, że jako Uczelnia oraz jako Instytut jesteśmy dobrze oceniani przez przedstawicieli biznesu – mówi Danuta Seretna-Sałamaj.

Przedsiębiorcy, którzy zgłosili chęć przyjęcia studentów na praktyki reprezentują różne branże: usługową, handlową, produkcyjną. Studenci mogą też odbywać praktykę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. - To także jest atut, bowiem każdy z praktykantów po pół roku będzie mógł zmienić firmę lub instytucję, a tym samym zdobyć doświadczenie w pracy w nowej branży – tłumaczy Danuta Seretna-Sałamaj.

Studenci Instytutu Finansów PWSZ w Nysie z dobrowolnych praktyk mogą korzystać po zaliczeniu pierwszego roku studiów. Tym samym władze instytutu przygotowały plan zajęć w taki sposób, żeby żacy mieli cały jeden dzień w tygodniu wolny od zajęć. W tym roku akademickim jest to poniedziałek. Studenci zamiast na zajęcia, w ten właśnie dzień tygodnia, chodzą na praktykę do firm i instytucji .

Swojego zadowolenia z możliwości wzięcia udziału w praktykach nie kryją studenci. – To bardzo dobry pomysł, ponieważ możemy na bieżąco wykorzystywać wiedzę teoretyczną zdobytą podczas zajęć  i stosować ją w praktyce. W ten sposób zdobywamy zawodowe doświadczenie – mówi Joanna Ludwa, studentka II roku finansów i rachunkowości PWSZ w Nysie. 

Pomysł dobrowolnych praktyk chwalą też przedsiębiorcy. – Kontakt studenta z firmą podczas praktyki jest bezcenny, ponieważ jest to zderzenie teorii z praktyką w pełnym tych słów znaczeniu. Efektem tego jest zdobycie przez praktykanta cennego doświadczenia zawodowego jeszcze w czasie studiów – mówi Anna Andruszkiewicz, właścicielka firmy Metro-Plast z Nysy. - Ponadto, z jednej strony student poznaje firmę, a my poznajemy studenta jako być może przyszłego pracownika. Absolutnie tego nie wykluczam, bowiem jestem zaskoczona i zachwycona wysokim poziomem wiedzy, którą posiada studentka odbywająca w mojej firmie praktykę – dodaje Anna Andruszkiewicz.

- W czasie praktyk nie nudzę się. Wręcz przeciwnie, wykonuję zadania, które są powiązane z moim kierunkiem studiów – mówi Katarzyna Zdanek, studentka II roku finansów i rachunkowości PWSZ w Nysie.  – Osobiście uważam, że dzięki tym praktykom mogę zdobyć cenną wiedzę i wzbogacić swoje CV o doświadczenie zawodowe, a po studiach zdobyć pracę w swoim zawodzie – dodaje studentka.

Pomysł dobrowolnych, studenckich praktyk chwali też Andrzej Krawczyk współwłaściciel nyskiej firmy Arka – ceramika i łazienka. – Te praktyki idą we właściwym kierunku, ponieważ żacy będąc na praktyce są w stanie zweryfikować swoją wiedzę z tym, jak funkcjonuje firma od wewnątrz. To znaczy mają wgląd do dokumentów księgowych, mają kontakt z innym pracownikami i co ważne także z klientami. To nie jest tak, że studenci podczas praktyki zajmują się przysłowiowym robieniem kawy. Wręcz przeciwnie, zdobywają cenne doświadczenie, które będą mogli wykorzystać po studiach, podczas swojej pracy zawodowej – mówi Andrzej Krawczyk.

Praktyki są dobrowolne i ponadprogramowe, więc studenci sami decydują czy chcą wziąć w nich udział. Jednak władze Instytutu Finansów PWSZ w Nysie nie narzekają na brak zainteresowania taką formą zdobywania doświadczenia. – Na praktyki zgłosiło się prawie 20 osób. Program trwa już trzy miesiące i do tej pory nikt się z niego nie wycofał. Wręcz przeciwnie, niektórzy studenci zapowiadają, że chcieliby kontynuować praktykę także w czasie wakacji. Studenci sami zauważyli, że cotygodniowa praktyka jest dla nich szansą na zawodową przyszłość – wyjaśnia Danuta Seretna-Sałamaj. – To jest bardzo budujące, bowiem pomimo tego, że te praktyki są nieodpłatne dla obydwu stron, firmy i studenta, nasi żacy chcą poświęcać swój wolny czas na zdobywanie doświadczenia. To potwierdza, że studenci mają świadomość tego, że w dzisiejszych czasach bez doświadczenia praktycznego samo ukończenie studiów to za mało – dodaje Danuta Seretna-Sałamaj.

Na zakończenie praktyk każdy student dostanie certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. Co istotne, na certyfikacie będzie widniała także informacja o tym, że praktyka była bezpłatna i dobrowolna.

Na uznanie zasługuje także fakt dużego wsparcia i zaufania ze strony przedsiębiorców, którzy bezpłatnie przyjmują studentów na praktykę i organizują dla nich stanowisko pracy. To wymaga od nich przygotowania odpowiedniego programu praktyki i oddelegowania opiekuna. Jednak nie ma z tym problemu. To potwierdza, że na dobrym przygotowaniu do zawodu zależy nie tylko Uczelni ale także przedstawicielom biznesu, którzy w ten sposób mogą przygotować sobie przyszłych pracowników.

Dodajmy, że kierunek finanse i rachunkowość oferuje dwie specjalności: finanse przedsiębiorstw oraz rachunkowość i kontrola finansowa.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama