Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko!

2024-05-06 11:02:28 | Opole

Każdy podatnik w Polsce, niezależnie od tego, czy jest jeszcze studentem, czy już nie, musi rozliczyć się z urzędem skarbowym z pozyskanych dochodów. Można to zrobić w opolskich urzędach skarbowych lub przez internet. Z której opcji lepiej skorzystać i do kiedy to zrobić?

rozliczenie PIT-u przez internetProgram do rozliczenia PIT-u online

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Chodzi m.in. o zakładanie konta w banku, robienie zakupów czy kupowanie biletów do kina. Okazuje się, że nawet rozliczenie PIT-u da się przeprowadzić bez wychodzenia z domu, a nawet przebywając na wakacjach.

Jedna z najlepszych opcji na rozliczenie z fiskusem online to program rządowy Twój e-PIT. Można się do niego zalogować w przeglądarce bez konieczności pobierania żadnej aplikacji. Robi się to np. za pomocą profilu zaufanego. Witryna jest połączona z systemami Ministerstwa Finansów, z których czerpie wszelkie dane o podatnikach.

Wielu studentów poza zajęciami na uczelni chodzi także do pracy, więc rozliczenie ich obowiązuje. Niektórzy decydują się nawet na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Od tego, w jaki sposób pozyskują środki, zależy to, który formularz PIT muszą wybrać. Trzy najczęściej spotykane to:

  • PIT-36 – dla osób zarabiających bez pośrednictwa płatnika, prowadzących np. swoją firmę;
  • PIT-37 – dla pracowników zarabiających za pośrednictwem płatnika, czyli pracodawcy;
  • PIT-28 – dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli np. z tytułu najmu.

Wśród studentów zdecydowanie najczęściej ma się do czynienia z drukiem PIT-37. To dokument dla wszystkich, którzy pracują w ramach umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenia). Twój e-PIT po zalogowaniu przedstawia użytkownikom wstępnie uzupełnione zeznania podatkowe. Są one dostępne wtedy, gdy pracodawca wystawi już PIT-11 za poprzedni rok.

Jak wygląda rozliczenie PIT-u przez internet?

Rozliczenie się z fiskusem poprzez Twój e-PIT jest banalnie proste, szczególnie gdy mowa o obytych z technologiami studentach. Po zalogowaniu użytkownik od razu widzi wstępnie uzupełniony formularz. Jeśli stwierdzi, że wszystkie dane są poprawne, może kliknąć przycisk akceptacji, aby wysłać je do urzędu.

Gdy tego nie zrobi, a na dodatek nie złoży zeznania w innej formie, system automatycznie zaakceptuje dokument 30 kwietnia 2024 roku. Ma to jednak miejsce tylko w przypadku PIT-37.

Jeśli student lub inny podatnik rozlicza się za pomocą PIT-28 lub PIT-36, musi własnoręcznie potwierdzić wysyłkę do urzędu skarbowego. Gdy tego nie zrobi, czekają go konsekwencje prawne. Z systemu i opcji wysyłania deklaracji można korzystać od 15 lutego 2023 roku.

Poza opcją akceptacji deklaracji przygotowanej automatycznie podatnik ma opcję odrzucenia jej i wypełnienia samodzielnie. Jeśli jednak wszystkie dane są prawidłowe, nie ma takiej potrzeby. Każda osoba robiąca to w systemie może wybrać jeszcze rozliczenie wspólnie z mężem lub żoną, a także wskazanie ulg podatkowych.

Twój e-PIT to bardzo intuicyjne narzędzie, dzięki któremu niektórzy podatnicy mogą przekazać 1,5% swojego podatku na działalność dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Ze względu na to, że osoby do 26. roku życia obowiązuje ulga dla młodych i zwolnienie z podatku, studenci nie mają takiej opcji. Jednak po 26. urodzinach także i oni mogą wybierać pomiędzy różnego rodzaju organizacjami czy schroniskami. Takie wsparcie nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Jeśli u danej osoby doszło do nadpłaty lub niedopłaty podatku, system Twój e-PIT wszystko dokładnie wskaże. W przypadku niedopłaty użytkownik sprawdzi tam numer konta, na jaki ma wpłacić należność. Gdy doszło do nadpłaty, środki zostaną przelane na jego rachunek bankowy. Im szybciej wyśle się deklarację, tym szybciej można liczyć na pieniądze na koncie.

Rozliczenie PIT-u – online czy w urzędzie?

Wybór między rozliczeniem PIT online a w urzędzie zależy od preferencji i potrzeb podatnika, ale zdecydowanie bardziej poleca się skorzystanie z programu internetowego. Przede wszystkim jest to metoda, która pozwala zaoszczędzić czas i energię. To bardzo ważne szczególnie w napiętym grafiku składającym się z pracy i zajęć na uczelni. Nie trzeba wychodzić z domu ani dopasowywać się go godzin funkcjonowania placówki skarbowej.

Każdy student ma dostęp do smartfona czy komputera, na których bezpiecznie i szybko załatwi sprawy z fiskusem. Nie musi także własnoręcznie wypełniać skomplikowanego formularza, co minimalizuje ryzyko wszelkich nieprawidłowości. Dzięki temu nie składa też późniejszej korekty zeznania.

Ponadto osoby rozliczające się online mogą liczyć na znacznie szybszy zwrot podatku. Pieniądze trafiają na ich konto wcześniej, niż gdyby zanieśli dokument osobiście lub nadali go pocztą. To także najlepsza opcja pod kątem środowiska, ponieważ załatwienie sprawy przez internet nie wymaga drukowania PIT-u w postaci papierowej.

Jeśli ktoś mimo wszystko chce doręczyć formularz osobiście, ma taką szansę. Urzędy skarbowe w Opolu i innych miastach w Polsce przyjmują druki zarówno od podatników, jak i te nadane listami poleconymi. Trzeba mieć jednak świadomość, że prawdopodobnie konieczne będzie czekanie w kolejce lub wprowadzenie jakichś zmian w dokumencie, co zajmuje sporo czasu.

Ulgi podatkowe dla studentów

Każdy student, który pozyskał dochód z pracy, zlecenia, praktyki absolwenckiej czy stażu uczniowskiego, a na dodatek nie ukończył jeszcze 26. roku życia, jest zwolniony z podatku. Oczywiście, obowiązuje go jeszcze próg dochodowy, który nie może przekroczyć 85 528 złotych w skali roku.

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

PIT należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku, a w przypadku PIT-37 zostanie on zaakceptowany automatycznie przez system w tym czasie. Zawsze warto jednak sprawdzić samodzielnie poprawność danych i kliknąć przycisk akceptacji. Wszystko zostanie załatwione szybciej, a urząd prędzej zleci ewentualny zwrot nadpłaty, która trafi na konto studenta czy każdego innego podatnika.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: PUT 2024, gdzie rozliczyć, jak rozliczyć, pit studencki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Legitymacja studencka po obronie - co z nią zrobić?

Wszystko co musisz wiedzieć o funkcjonowaniu legitymacji studenckiej po zakończeniu studiów!

Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Ostatnio dodane
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.