Premiery - Teatr

"Nocny portier" - premiera w piątek

2011-05-09 15:02:22 | Opole

Łukasz Chotkowski reżyseruje przedstawienie w oparcu o scenariusz skandalizującego filmu Liliany Cavani “Nocny portier”. Dużą rolę w spektaklu odegra muzyka Piotra Bukowskiego. Premiera 13 maja w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu.
 
Film Liliany Cavani z 1974 roku natychmiast  wzbudził ogromne kontrowersje - dla jednych stał się dziełem wyklętym, dla innych przedmiotem kultu. Nikt tak wcześniej nie mówił o Zagładzie, nikt tak nie pokazywał ofiary obozu koncentracyjnego.

- Nasz „Nocny portier” porusza kilka tematów - mówi reżyser. – Jednym z nich jest eksploracja człowieka totalitarnego,którego nie oceniamy, tylko pokazujemy. Kolejnym tematem jest miłość totalna, antyczna, biblijna. Siła równa faszyzmowi. W tej historii interesuje mnie spotkanie dwójki ludzi, którzy doświadczają niewytłumaczalnej siły, która splata ich na całe życie.

Przedstawienie jest też o tym, jak grupa niszczy słabą jednostkę, która poddaje jej się, a jednocześnie grupa i jednostka wchodzą w chorą symbiozę, która daje grupie napęd.

Kolejny temat interesujący twórców przedstawienia to fetyszyzacja faszyzmu. Kiedy faszyści robią bezustanne przesłuchania, rekonstują przeszłości, chcą dotrzeć do świadków i ich likwidować, chcą znów poczuć się jak na wojnie, kiedy - młodzi i wspaniali - byli królami świata.

 - Eksterminacja ludzi w imię Ideologii nie zniknęła i nie zniknie we współczesnym świecie. Dlatego “trzeba by ludzi od nowa wykalibrować. Trzeba by móc zaprowadzić ich do nich samych, do środka, żeby przerażeni sobą, uciekli od siebie, ratując się przed tym, do czego są zdolni. -  mówi Łukasz Chotkowski.

Współdramaturgiem przedstawienia jest autor muzyki, Piotr Bukowski. -  Spektakl będzie miał bardzo silną strukturę muzyczną - mówi reżyser. - To znaczy, że muzyka będzie stale towarzyszyła i wyrażała stany wewnętrzne postaci. Muzyczność nadaje rytm i określa klimat tego spektaklu. Już kilka lat temu Piotr mnie przekonał, do każdego przedstawienia budować oryginalną przestrzeń muzyczną, która jest jego istotnym bohaterem.

Liliana Cavani
"Nocny portier"
Adaptacja i reżyseria:
Łukasz Chotkowski
Scenografia: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Piotr Bukowski
Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
 
Obsada:
Aleksandra Cwen, Grażyna Misiorowska, Ewa Wyszomirska, Adam Ciołek, Andrzej Jakubczyk, Maciej Namysło, Krzysztof Wrona, Mikołaj Mikołajczyk
 
Statyści:
Aleksandra Śmigórska, Daria Kwaśniewska, Sara Płużek, Roksana Lewak, Marta Ślusarczyk, Maryna Wyszomirska

Źródło: Teatr Kochanowskiego

Słowa kluczowe: nocny portier teatr kochanowskiego opole Liliana Cavani łukasz chatkowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Magnolia - spektakl 2019
"Magnolia" - Krzysztof Skonieczny przekłada film na język teatru WTW [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarz twórców spektaklu.

Alien The Play
Studenci zaprezentowali spektakl inspirowany "Obcym" [WIDEO]

Przedstawienie postanowiła zobaczyć sama Sigourney Weaver, która zaskoczyła studentów za kulisami.

Teraz kaÅźdy z Was jest Rzeczpospolitą
"Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" - 52 sceny z pytaniami o Polskę kiedyś i dziś [FOTO]

Spektakl jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Polecamy
"Cement" - długo oczekiwana premiera
"Cement" - długo oczekiwana premiera

Müller wykorzystał nachalnie ideologiczną powieść Gładkowa do zbudowania dramatu o tym, jak rewolucja pod maską wyzwolenia z biedy i ucisku dokonuje zemsty na wszystkich, których uważa za swoich wrogów.

"Bat Yam - Tykocin" we Współczesnym!
"Bat Yam - Tykocin" we Współczesnym!

Polak i Żydówka - dwoje trzydziestoletnich reżyserów - i ich groteskowa, czasami bolesna próba zrekonstruowania wypartej, wspólnej dla obu narodów, przeszłości.

Ostatnio dodane
Magnolia - spektakl 2019
"Magnolia" - Krzysztof Skonieczny przekłada film na język teatru WTW [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarz twórców spektaklu.

Alien The Play
Studenci zaprezentowali spektakl inspirowany "Obcym" [WIDEO]

Przedstawienie postanowiła zobaczyć sama Sigourney Weaver, która zaskoczyła studentów za kulisami.