Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Dwanaście stacji” to poemat pisany wierszem, w którym Tomasz Różycki przedstawia losy rodziny wyrwanej ze swojej ojczyzny z okolic Lwowa i przesiedlonej na zupełnie im obce tereny Opolszczyzny. Bohaterowi zostaje powierzona misja, w związku z którą musi odwiedzić licznych członków rodziny. Jego wyprawa okazuje się podróżą nie tylko w przestrzeni, lecz także w czasie – powrotem do magicznych miejsc, przedmiotów, smaków i tajemnic dzieciństwa. Za to dzieło Tomasz Różycki otrzymał w 2004 roku Nagrodę Kościelskich. W laudacji napisano: „Poemat ujął jury wspaniałym, pełnym barw i zmysłowych obrazów wizerunkiem życia na Opolszczyźnie. (…). „Dwanaście stacji” to pełen humoru i dystansu, ale także ciepła hymn na cześć prowincji i rodzinnych tradycji. Owe tradycje, domowe rytuały, a też sceny wielkich, groteskowych machii, opisano u Różyckiego językiem heroikomicznego patosu, rodzinnej sagi, klasycystycznego poematu opisowego,literacki styl ocala więc i sakralizuje codzienność – podobnie jak to było w arcydziele Mickiewicza – i decyduje o sukcesie autora.” Przedstawienie na naszej scenie zrealizuje Mikołaj Grabowski,wybitny artysta, dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Kiedy Tomasz Konina zaprosił go do współpracy i zapytał, co chciałby zrobić, Grabowski natychmiast odpowiedział: „Dwanaście stacji”. – Ten piękny tekst szczególnie w Opolu ma swoją silę, bo dotyczy tego miasta i mieszkającej tu od lat 40. generacji przesiedleńców z Kresów – mówi Mikołaj Grabowski. – Generacji, która nie zasymilowała się do końca i żyła tu w pewnej izolacji. Nie chcę stawiać diagnoz społecznych, bo na tym się nie znam, ale z „Dwunastu stacji” płynie niesamowita nostalgia i płacz tego pokolenia, sprowadzonego tu na siłę, które sercem jest gdzieś tam w pustej parafii Gliniany czy Zadwórzu. Cała historia opisuje moment odejścia tej generacji. Młodzi zostali, zasymilowali się, albo wyjechali na Zachód, a starsi nie mogą sobie znaleźć miejsca i udają się z powrotem w podróż prawdziwą lub mentalną. W finale jadą na święto swojej parafii i w pociągu pojawiają się zarówno ci, którzy żyją, jak i ci którzy zmarli. To taki pociąg widmo, który wiezie ich z powrotem w tamte strony. Jadą z radością, ze śpiewem. Jest to metafora losu tego pokolenia, jego odejścia.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Dwanaście stacji.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Dwanaście stacji (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).
Polecamy
Ostatnio czytane
Kto zabił mego ojca
Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław 2021 [Program]

W dniach 11-16 października 2021 roku odbędzie się 10. jubileuszowa edycja tego festiwalu.

Wyspa - recenzja spektaklu

Oceniamy nowy spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.