Spektakle, przedstawienia
opolaf04cb9f078a5d6116930b017aa4a3b7d.jpg

Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola

Ocena:

Opis spektaklu

Spektakl  ma nieco przewrotny tytuł - jest to wielkie monumentalne widowisko, precedensowe wydarzenie w Polsce – dla którego bazą, materiałem dramaturgicznym stały się piosenki, które ponad czterdzieści lat opisywały polskie lęki, niepokoje, radości, tęsknoty, kondycję mentalną człowieka uwikłanego w zmieniającą się rzeczywistość polityczną, historyczną i społeczną. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, swoisty fenomen na skalę Europy był nie tylko niezwykle czułym barometrem zmian, ale również zwierciadłem, w którym przeglądały się całe pokolenia Polaków.

Nasz spektakl chcemy wpisać w uniwersalną, a jednocześnie niezwykle metaforyczną przestrzeń Dworca Głównego w Opolu, który zostanie wybudowany na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego. Codzienne życie pracowników dworca, przypadkowe spotkania i rozmowy pasażerów - którzy przyjeżdżają, odjeżdżają, spędzają na dworcu część swojego życia, spóźniające się pociągi, pobrzmiewający nieco tajemniczo głos osoby zapowiadającej rozkład jazdy – to niezwykle pojemna metafora ludzkiego losu, to dopowiedzenie historii – którą w najbardziej dotkliwy i aktualny sposób opowiedzą „opolskie piosenki”. Historię życia Dworca zaczynamy podglądać o 23.40 a skończymy o 00.15 następnej nocy. W tym czasie na dworcu wydarzy się wszystko co wydarzało się przez te czterdzieści lat i co wydarza się dalej -  opowiemy o porzuconej pannie młodej, romantycznym kochanku, szalonej artystce, trzech panach w wieku poważnym – którzy marzą o tym by pójść w Polskę, o staruszce, która nigdy już nie pojedzie do Tomaszowa, o zawiadowcy stacji, który zorganizuje podróżnym wielki bal, o zawiedzionej miłości pana w wieku średnim, o frustracjach dworcowej pracownicy informacji, o nadziejach, żalach, tęsknotach, o trudnej miłości do kraju w którym przyszło nam żyć.

Spektakl „Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola” nie będzie rekonstrukcją historyczną, nie ma też ambicji definiowania rzeczywistości. Jest opowieścią o tym, że.. naprawdę nie dzieje się nic – mijają epoki, lata, zmieniają się dekoracje wystaw sklepowych, cele,  możliwości i sensy – ludzkie lęki, tęsknoty, radości są zawsze te same.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole): reżyseria, scenariusz, scenografia.

Twórcy spektaklu

Tomasz Konina Tomasz Konina Reżyser
Tomasz Konina Tomasz Konina Scenariusz
Tomasz Konina Tomasz Konina Scenografia

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Naprawdę nie dzieje się nic czyli piosenki z Opola (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole).
Ostatnio czytane
PandemiJa - spektakl 2020
PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

Kilka słów o dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie filii w Białymstoku.

John Malkovich
John Malkovich wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Gwiazdor wystąpi w przedstawieniu "The Infernal Comedy: Confessions of a serial killer".

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.