zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak połączyć studia i pracę w Opolu?

środa, 23-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Studiując na uniwersytecie warto jest mieć dodatkowe zarobki. W dzisiejszych czasach naszych rodziców może nie stać na finansową pomoc, a usamodzielnienie się będzie służyć każdemu. Ale jak pogodzić studia z pracą? Czy da się przetrwać na pół etatu?

Studia w Opolu 

Studia to inwestycja w przyszłość. Jest to też czas, w którym młodzi ludzie korzystają z życia, chodząc na imprezy, koncerty czy do kina. W wielu przypadkach, szczególnie ucząc się z daleka od domu, studenci muszą zarobić na zakwaterowanie i własne przyjemności. Edukacja powinna być priorytetem, lecz dodatkowe pieniądze przydadzą się każdemu. Przed podjęciem zatrudnienia warto rozeznać się na rynku pracy danego miasta. 

Opole jest stolicą województwa opolskiego. Miasto zamieszkuje prawie 130 tys. ludzi. Opole posiada dwie uczelnie publiczne i kilka niepublicznych. Gospodarka opiera się na przemyśle: materiałów budowlanych, motoryzacyjnym, spożywczym, maszyn i urządzeń, IT. Znalezienie pracy na pełny etat nie powinno stanowić problemu, ponieważ Opole odnotowuje brak pracowników w wielu branżach. Sprawdź na https://www.gowork.pl/praca/opole;l po setki ofert z Opola i okolic.

Praca dla studenta – jakie możliwości czekają studentów 

Studenci na kierunkach zaocznych mogą dostać zatrudnienie na pełen etat jako pracownicy fizyczni, w branży IT, gastronomii, czy przy obsłudze klienta. Są to branże nie wymagające zbyt dużego doświadczenia lub pasujące do profilu, który młody człowiek studiuje. Jednak praca na pełen etat nie jest często możliwa w przypadku studiów dziennych.  

Kierunek wybrany przez studenta ma duże znaczenie, jeśli chodzi o zatrudnienie. Większość osób wolałaby znaleźć pracę, która jest powiązana ze studiami. Nie dość, że zarabiamy to także zdobywamy doświadczenie w branży, w której planujemy pracować na pełen etat. Jednak nie zawsze wszystko pójdzie po naszej myśli. W Opolu istnieją zawody, na które nie ma dużego zapotrzebowania: 

  • ekonomiści 
  • filozofowie 
  • kulturoznawcy 
  • pedagodzy 
  • politolodzy 
  • historycy 

Nie oznacza to, że studia na tych przedmiotach są bezwartościowe. Dorywcza praca w Opolu nie musi odpowiadać temu co studiujemy. A zapotrzebowanie na dane zawody może istnieć w innych miastach.  

Praca Opole – praktyki i staże 

Wiele pracodawców oferuje studentom doświadczenie poprzez oferowanie staży lub praktyk. Jest to świetna okazja do poznania środowiska, w którym w przyszłości absolwenci będą pracować. Niestety nie są to pozycje dobrze płatne. W niektórych przypadkach staże i praktyki są bezpłatne. Z jednej strony zdobywamy doświadczenie niezbędne do wykonywania zawodu, lecz z drugiej nie mamy środków do utrzymania. W tym wypadku dobrze jest skontaktować się z Biurem Karier, jeśli uniwersytet takie posiada.  

Biuro Karier pomaga studentom w wyborze ścieżki zawodowej, a także znalezieniu praktyk i staży w firmach współpracujących z uniwersytetem. Zajmuje się również zmianą kierunków lub specjalizacji. Biura Karier przygotowują studentów do wejścia na rynek pracy z doświadczeniem i kwalifikacjami, dając im wcześniejszy start w karierze. 

Dorywcza praca w OpoluDorywcza praca w Opolu - czego student może oczekiwać? 

Zatrudnienie czeka na każdego, szczególnie młodych ludzi. Istnieje wiele opcji zdobycia pracy bez doświadczenia. Magazyny mogą oferować elastyczne godziny pracy. Jednak większość ofert jest skierowanych do pracowników fizycznych na pełen etat. Najbardziej elastyczne godziny mają do zaoferowania restauracje, bary i kawiarnie. Jest to popularne miejsce, aby dorobić sobie w czasie studiów. Praca dla studenta znajdzie się również w czasie wakacji, kiedy duża liczba uczniów wraca do rodzinnych stron. Lokalne wydarzenia mają wpływ na liczbę ofert publikowanych na rynku pracy. Kilkudniowe zawody sportowe czy konkursy piosenek wymagają większej ilości pracowników na obiektach. Dla studentów jest to doskonała okazja, aby szybko zarobić.  

Studenci mogą podjąć pracę zdalną. Do wykonania jej potrzebny jest tylko komputer. W tym wypadku studenci oszczędzają czas i pieniądze na dojazdy do miejsca pracy, a zadania wymagane przez pracodawcę mogą wykonywać w przerwie pomiędzy zajęciami. Wystarczy wyszukać w Internecie ,,zdalna praca Opole” lub ,,zdalna praca dla studentów w Opolu”. 

Jak aplikować o dorywczą pracę? 

Internet jest pierwszym miejscem, gdzie szukamy ogłoszeń o pracę. Portale umożliwiają wysłanie CV online, co jest dużym ułatwieniem. W dalszej kolejności powinniśmy rozglądać się w miejscach, które spotykamy po drodze do uniwersytetu. Zdobycie pracy blisko domu lub szkoły zaoszczędzi nam czas na dojazdach. Oferty o prace z Opola będą wywieszane w witrynach sklepowych, kawiarniach czy restauracjach. Można również wejść do obiektu i zapytać czy dane miejsce potrzebuje pracowników.  

Łącząc pracę ze studiami, uczymy się samodzielności, systematyczności i odpowiedzialności. Doświadczenie zdobyte nawet serwując kawę jest użyteczne na naszym CV. Pokazuje ono przyszłemu pracodawcy, że jesteśmy ambitni i mamy dobre zdolności zarządzania czasem. Żadna praca nie hańbi, a dodatkowymi pieniędzmi student nie pogardzi.  

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama