Kursy i szkolenia - Edukacja

Szkolenia z cyklu "Twoje Prawa w Pracy"

2010-12-03 15:16:07 | Opole

„Twoje Prawa w Pracy” to ogólnopolski cykl bezpłatnych szkoleń z zakresu prawa pracy organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i Uniwersytecką Poradnię Prawną we Wrocławiu. Akcja skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy właśnie podjęli bądź planują podjąć pierwszą pracę.

Wiedza z prawa pracy będzie przekazywana w atrakcyjnej formie prezentacji multimedialnych, co ma na celu przedstawienie skomplikowanej treści przepisów w sposób prosty i zrozumiały. Wykłady odbędą się na przełomie listopada i grudnia 2010 r. na uczelniach w siedmiu dużych ośrodkach akademickich: w Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Warszawie i  Wrocławiu.

Projektowi realizuje ideę street law, czyli „prawa na ulicach”. Zakłada ona przekazywanie niezbędnej w codziennym życiu wiedzy prawniczej jak największej ilości osób niezwiązanych zawodowo z prawem, co przyczynia się do budowania kultury prawnej i społeczeństwa obywatelskiego.

Poziom świadomości prawnej wśród pracowników najczęściej jest niski, co często wykorzystują pracodawcy. W związku z tym, poprzez realizację naszego projektu pragniemy upowszechniać pozytywne wzorce zachowań promowane przez system prawny, a tym samym przyczyniać się do kształtowania relacji między pracownikami a pracodawcami na zasadach wzajemnego zaufania i szacunku. Wiedza wyniesiona z wykładów ma na celu podnoszenie świadomości prawnej wśród ludzi, szczególnie tych młodych, którzy dopiero zaczną pracę lub właśnie ją wykonują i chcą poznać swoje prawa.

Jak to będzie wyglądać?
Każdego dnia naszej akcji odbędą się dwie prezentacje. Pierwsza zatytułowana „Zlecenie? Dzieło? Praca? Którą umowę wybrać i dlaczego?” dotyczyć będzie różnych rodzajów umów na podstawie których podejmujemy zatrudnienie u określonego pracodawcy. Szczegółowo i przejrzyście przedstawione zostaną umowa o pracę, umowa-zlecenie i umowa o dzieło. Chcemy w czytelny sposób wyróżnić najważniejsze cechy dotyczące każdego typu wyżej wymienionych umów, następnie przedstawić wady oraz zalety każdej z nich. Chcemy uświadomić każdemu,  jakie ma prawa i obowiązki w zależności od typu umowy, która go wiąże. Wskażemy,  jakich zapisów w umowie należy się wystrzegać a na jakie warto nalegać, nawet jeżeli nie zostały ujęte w pierwotnej wersji umowy. Przedstawimy także wszelkie kruczki prawne i klauzule dopisywane na umowach tak zwanym małym druczkiem. Nie zawsze trzeba się ich bać, ale warto mieć pełną wiedzę o ich istnieniu i umiejętność  ich odpowiedniego interpretowania. Chcemy ponadto przedstawić jasny prospekt plusów i minusów wszystkich rodzajów umów, tak by każdy mógł sam z pełną świadomością wybierać, który rodzaj umowy najbardziej mu odpowiada. Cały ten zakres wiedzy przekażemy na godzinnym wykładzie. Istnieje możliwość otrzymania przygotowanej przez nas prezentacji na adres e-mail.

Drugą część zatytułowaną „Twoje Prawa w Pracy” stanowić będzie wykład poruszający kwestie obowiązków pracodawcy. Szczegółowo przedstawione zostaną kwestie zasad wynagradzania pracowników, oraz wyznaczania i rozliczania godzin pracy, w zależności od tego, czy jest praca ma miejsce w standardowych godzinach, czy też jest pracą w porze nocnej, bądź w wymiarze ponad 8 godzin podczas jednej zmiany. Przedstawimy informacje i prawa dotyczące obowiązkowych przerw w pracy dla każdego pracownika, jak i bardzo ważne i często naruszane zasady zwalniania. Nie mniej ważną rzeczą jest przedstawienie przysługującym nam wszystkim urlopów, zasad ich rozliczania, a także wytłumaczenie, kiedy nam przysługują.

Przedstawimy także wszelkie możliwości oraz instytucje kompetentne w zakresie udzielania  porad w przypadku naruszenia praw pracowniczych, tak by każdy z nas miał świadomość, że są ludzie i instytucje, które mogą pomóc pracownikom w razie problemów z pracodawcą,  a także zwrócić się w naszym imieniu do pracodawcy, gdy określone prawa i obowiązki nie są w danym zakładzie przestrzegane.

Dlaczego?
W ciągu dnia w pracy spędzamy bardzo dużo czasu, a większość studentów podejmuje zatrudnienie podczas nauki, niezależnie czy to na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Większość z nich również zostaje pracownikami po jej zakończeniu, zmieniając pracodawcę nawet raz w roku. Niestety, często świadomość prawna pracowników w zakresie ich praw i obowiązków jest dość niska. Powoduje to sytuacje, w których niedopełnienie pewnych wymogów może skutkować naganą, a nawet zwolnieniem z pracy. Z drugiej strony wiele problemów dotyczy także pracodawców, którzy świadomie, bądź nie, próbują nałożyć na pracowników obowiązki ponad normę, wykorzystując małą wiedzę pracowników. Słabszą stroną w relacji pracownik – pracodawca, jest właśnie pracownik, którego w związku z tym chronią przepisy prawa pracy. Z tego powodu w interesie pracownika jest dobra znajomość własnych praw oraz mechanizmów ich ochrony.

Organizatorzy

Organizatorem akcji koordynującym ją jest Niezależne Zrzeszenie Studentów, czyli największa ogólnopolska organizacja studencka. Głównymi filarami działalności NZS-u są wspieranie kulturalnego, naukowego oraz społecznego rozwoju studentów w Polsce, a także stała integracja środowiska studenckiego na wszystkich uczelniach i kierunkach studiów. Zauważalnym efektem działalności organizacji jest sukcesywny rozwój jej członków w wielu dziedzinach oraz stopniowe kreowanie ich na liderów. NZS realizuje  wiele projektów skierowanych do studentów.  Najważniejsze i prowadzone każdego roku projekty to: „Studencki Nobel” – wyłaniający najbardziej utalentowanych studentów w Polce; „Wampiriada” – akcja honorowego krwiodawstwa; Drogowskazy Kariery – pomagające w rozwoju zawodowym; „Pstrykaliada” – ogólnopolski konkurs fotograficzny; oraz przygotowywane właśnie „Twoje Prawa”. Więcej informacji o naszych projektach można znaleźć na stronie internetowej www.nzs.org.pl
Współorganizatorem jest Uniwersytecka Poradnia Prawna we Wrocławiu, czyli koło naukowe działające przy Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Wrocławskiego. W swojej działalności wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie z prawną stroną podejmowanych działań lub sytuacji w których się znaleźli. Bezpłatne porady udzielane przez członków Poradni pomogły już wielu potrzebującym. Aktywna działalność w ramach Poradni stanowi świetną praktykę dla studentów i możliwość pomocy innym. Więcej informacji na stronie internetowej Poradni www.poradnia.prawo.uni.wroc.pl

Zapisz się już dziś
Wypełnienie formularza zajmie Ci najwyżej pół minuty. Zapisz się już dziś na www.twoje-prawa.pl Aby być na bieżąco, zostań fanem/znajomym także na naszej strony na facebooku (http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Twoje-Prawa-w-Pracy/100766489991824) lub profilu na nk.pl (http://nk.pl/#profile/36714522).

Terminarz szkoleń w Opolu:

1 grudzień, Uniwersytet Opolski, Wydział Prawa i Administracji

ul. Katowicka 87 A
sala 5.11
godzina 15:00 - 16:30

1 grudzień, Uniwersytet Opolski, Wydział Prawa i Administracji

ul. Katowicka 87 A
sala 5.11
godzina 17:00 - 18:30


9 grudzień, Uniwersytet Opolski, Wydział Historyczno - Pedagogiczny

ul. Katowicka 89
Collegium Civitas, sala 212
godzina 15:00 - 16:30

9 grudzień, Uniwersytet Opolski, Wydział Historyczno - Pedagogiczny

ul. Katowicka 89
Collegium Civitas, sala 212
godzina 17:00 - 18:30


15 grudzień, Uniwersytet Opolski, Wydział Filologiczny

pl. Kopernika 11
Collegium Maius, sala 307
godzina 15:00 - 16:30
15 grudzień, Uniwersytet Opolski, Wydział Filologiczny

pl. Kopernika 11
Collegium Maius, sala 307
godzina 17:00 - 18:30

ip

Słowa kluczowe: studia studenci nauka edukacja prawo praca praktyka NZS Opole szkolenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Program Challenger 2.0
Challenger 2.0 - trwa nabór na bezpłatne warsztaty design thinking

Dołącz do programu i zyskaj wsparcie dla swoich pomysłów od zarządców i właścicieli centrów handlowych!

Letnie kursy w Krakowskich Szkołach Artystycznych [WRZESIEŃ 2020]

Szycie haute couture, przygotowywanie ubioru i nakryć głowy... poszerz swoje umiejętności z KSA!

Spacją się skacze 2020 - infomracje o inicjatywie

Spacją się skacze czy strzela? Poznajmy odpowiedź w cyklu artykułów, podcastów i wideoesejów poświęconych grom!

Polecamy
"Dni Zawodu Psychologa - Kariera START 2020" - informacje o wydarzeniu

Magister psychologii... i co dalej? Dowiedz się na Instytucie Psychologi UWr!

Future News Worldwide 2020 - trwa nabór do programu szkoleniowego dla młodych dziennikarzy

Uczestników inicjatywy British Council czeka podróż do siedziby Sky w Londynie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Program Challenger 2.0
Challenger 2.0 - trwa nabór na bezpłatne warsztaty design thinking

Dołącz do programu i zyskaj wsparcie dla swoich pomysłów od zarządców i właścicieli centrów handlowych!

Letnie kursy w Krakowskich Szkołach Artystycznych [WRZESIEŃ 2020]

Szycie haute couture, przygotowywanie ubioru i nakryć głowy... poszerz swoje umiejętności z KSA!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!