Sztuka
„Linearne Katharsis” - wystawa

„Linearne Katharsis” - wystawa

  • 2007-05-24, do 2007-06-14
  • Galeria ZPAP „Na Piętrze”, Opole

Opis

Czy można sprowadzić czas i przestrzeń do linii? Czy można linią zahipnotyzować widza? Czy linia uleczy Ziemię? Czy jest możliwe aby artystki z odległych krajów i kultur mogły mówić jednym głosem o sztuce i być zrozumiane? Na te pytania odpowiada wystawa „Linearne Katharsis”. Projekt malarski połączony z instalacją dźwiękową Lucilli Kossowskiej, video performance „Oczyszczenie Ziemi” oraz muzyczne kompozycje Gutevolk z Japonii.

 

Wystawa odbędzie się w Galerii ZPAP „Na Piętrze” w Opolu w dniach 24.05-14.06.2007 przy ul. Krakowskiej 1 (wernisaż 24.05 o 18:00), i Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (była Zachęta) 3.07-28.08.2007 (wernisaż 3.07 o 17:00).

Wystawie towarzyszy katalog.

Istotą projektu jest przekazanie widzom pozytywnej, oczyszczającej energii emanującej z prac trzech artystek, które choć pochodzą z odmiennych środowisk i uprawiają różne dyscypliny, rozumieją się poprzez sztukę, która jednoczy siłą czystych intencji.


Lucilla Kossowska urodzona w 1972 uprawia malarstwo, działa w przestrzeni publicznej, jest nauczycielem. Prezentowała prace na 6 wystawach indywidualnych i 12 grupowych. Do najważniejszych należą: Wystawa w Przestrzeni LKF w Rudkobing w Danii (2006/2007), udział w wystawie konkursowej XXI Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2006), indywidualne prezentacje w Galerii Pod Plafonem we Wrocławiu (2006), Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (2004) i Galerii Stalowe Anioły w Bytomiu (2003). Ukończyła podyplomowe malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Instytucie Sztuki w San Francisco, USA. Członek Nyskiej Grupy Artystycznej NGA i Międzynarodowego Stowarzyszenia Edukacji przez Sztukę InSEA. Szczegółowe informacje na stronie: www.lucillakossowska.art.pl.

Fragmenty recenzji Małgorzaty Radziewicz dot. prac z cyklu „Linearne Katharsis” Lucilli Kossowskiej
(..)zestaw kompozycji prostych, jednoformatowych, jak warcaby, wypełnionych barwami i liniami, biegnącymi pionowo, poziomo, dośrodkowo, nieregularnie, lecz rytmicznie. Linie o cienkich bądź szerszych duktach, niczym koleiny odmierzane regularnie i nieregularnie, tonące w intensywnych zieleniach, czerwieniach, błękitach. W (...) propozycji malarskiej Lucilli Kossowskiej możemy odnaleźć odległe paralele do estetyki informel, gdzie tak istotna jest „improwizacja” psychiczna, czy twórczości Pieta Mondriana, którego abstrakcyjne kompozycje zawsze inspirowane były światem natury.

Magali Reales
jest tancerką, performerką i malarką. Urodziła się w Kolumbii. Począwszy od roku 1985, wiodąc życie artystycznego nomada, prezentowała swoje prace na 24 wystawach indywidualnych i grupowych w postaci instalacji performatywnych, projekcji video, obrazów. Do najbardziej znaczących należą : the Museum of Artes Modernes w Bogocie, Kolumbia-malarstwo (1991); Muzeum Sztuk Królowej Zofii-ogrody Muzeum Prado, Madryd, Hiszpania: akcja "Taniec w ciszy"(1998); Villa Vogel, Florancja, Włochy: " Nomad Postępu"-Instalacja (2001); Dom Meksykański, Performance- Taniec Kogui , Sorbona, Paryż, Francja (2003), Przestrzeń Krajcberg -Muzeum Montparnasse, Paryż -projekt "Uleczenie Ziemi" (2005 i 2006), instalacje performatywne z grupą "Sin Titulo" Madryd (1994-1992).

Gutevolk to indywidualny projekt Hirono Nishiyama z Japonii - stylistycznie eklektyczna, muzyczna fuzja muzyki elektronicznej, bossa nowy i ekscentrycznego, popu. W 2002 wydała album „Nucenie Maleńkich Ludzi” (Humming of Tiny People) w wytwórni Daisyworld, a w 2003 z wytwórnią Tokyo Noble Records nagrała „Suomi”. Najnowsza płyta Gutevolk wydana w 2007 nosi tytuł „Maleńcy Ludzie śpiewaja nad tęczą” (Tiny people singing over the rainbow). Utwory wykorzystane podczas wystawy Linearne Katharsis pochodzą z płyty „Twinkle” 2005 (Migotanie). Szczegóły na www.gutevolk.com


 

 

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.